Obhájci autistů, převaha zdravého rozumu zajistila legislativní vítězství
Senátor Cam Ward – Senát státu Alabama

Ženy, které bojovaly s rakovinou prsu a podstoupily mastektomii, neměly do roku 1998 jistotu, že jim pojišťovna zaplatí rekonstrukční plastickou operaci. Je těžké si představit, že by pojišťovna nezaplatila kompletní péči ženě, která poté, co se dívala smrti do tváře, ztratila část svého těla a přesto přežila. Kongres schválil Zákon o zdraví žen a o právech týkajících se rakoviny a tím napravil tuto nepřijatelnou nespravedlnost nařízením zdravého rozumu.

My, zákonodárci v Alabamě, jsme právě učinili podobně odvážný krok požadavkem na pojistné programy – jak veřejné, tak soukromé, které by pokrývaly terapii pro autisty. Někdo říká, že tohle je nařízení ve stylu Obamacare a zátěž pro zdravotní péči. Já říkám: “Nesmysl.”

Čtyřicet pět jiných států už má nařízení požadující, aby pojišťovací programy proplácely terapii aplikovanou behaviorální analýzou (ABA), o které je prokázáno, že pomáhá pacientům s autismem. U jedinců, zvláště u malých dětí,  které podstoupí ABA terapii, se rozvinou dovednosti umožňující jim být samostatnější ve škole a později v životě.

Je prokázáno, že chybějící ABA terapie vytváří problémy autistickým studentům ve škole, zatěžuje vládní programy a snižuje kvalitu života těm, kteří touto poruchou trpí.

Je nepochopitelné, proč by kdokoli oponoval Zákonu o terapii autismu, přesto tak někteří činili. Co je na tom, že to stojí nějaké peníze navíc, když osobní a společenské přínosy převažují? Alabama už požaduje pojišťovací plány, které kryjí protialkoholní léčení, screening rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty, mamografické vyšetření a léky na život ohrožující nemoci. Není to zadarmo, ale přínosy dalece převyšují náklady. Pro terapii autismu platí totéž.

Co tedy přispělo ke schválení tohoto zákona… kromě zdravého rozumu? Tisíce úžasných, neústupných a zápálených zastánců autistů. Tyhle matky, otcové, prarodiče, tety, strýcové, učitelé a přátelé povstali a nechali se slyšet…

Celý článek, včetně původního znění ke stažení ZDE